Wybieramy najlepsze konto dla firmy

Konto firmowe

Nie każda firma musi mieć konto firmowe, jednak posiadanie takiego konta ma wiele zalet. Podpowiemy, jak wybrać konto firmowe, by spełniło ono oczekiwania i nie generowało dodatkowych kosztów.

Dlaczego firmie potrzebne jest konto?

Mimo tego, że nie każdy przedsiębiorca ma obowiązek założenia konta bankowego, to jego posiadanie jest po prostu wygodne. Konta dla firm umożliwiają szybkie i wygodne dokonanie niezbędnych opłat, a tych każdy przedsiębiorca ma wiele. Opłaty na ZUS, podatek, wynagrodzenia dla pracowników i wiele innych płatności można wykonać, jeśli ma się do dyspozycji konto firmowe. Konto biznesowe sprawdza się także w przypadku rozliczeń z kontrahentami.

Co brać pod uwagę wybierając konto dla firmy?

Kiedy wybiera się konto dla firmy, trzeba mieć na uwadze następujące aspekty:

– Koszty utrzymania konta, czyli te związane z prowadzeniem konta. Najlepsze konto dla firm to konto darmowe.
– Dostęp do bankowości elektronicznej – ten dla firm ma ogromne znaczenie i jest dużym ułatwieniem.
– Koszty związane z wypłacaniem gotówki i dokonywaniem przelewów. Dla konta firmowego najlepiej jest, jeśli bank zapewnia darmowy dostęp do jak największej ilości bankomatów. Ograniczenia na tym polu mogą generować koszty, bo liczne wypłaty z innych bankomatów mogą generować pokaźne straty.
– Możliwość darmowych przelewów. Prowadzenie firmy wiąże się w wieloma sytuacjami, kiedy trzeba regulować płatności. Najwygodniej jest, kiedy wykonuje się to elektronicznie. Konto firmowe bez opłat powinno zapewniać darmowe przelewy do ZUS, urzędu skarbowego i na wszystkie inne konta, na które firma musi dokonać stosownych płatności.
– Dodatkowe produkty, jakie oferuje się do zwykłego konta. Wiele banków zapewnia właścicielom kont firmowych kredyty i lokaty. Kiedy wybiera się konto dla firmy, oprocentowanie kredytu dla firmy powinno być jak najniższe, a lokata dla firmy powinna mieć jak najwyższe oprocentowanie.
– Zasady korzystania z karty debetowej i koszty zleceń stałych. Dobrze, jeśli i w tym przypadku bank może zaoferować firmie optymalne rozwiązania, czyli brak opłat związany z tymi czynnościami.

Czy firma musi stale korzystać z jednego konta?

Nie ma takiego obowiązku. Jeśli na rynku pojawi się oferta, z korzystniejszymi warunkami to firma może zmienić konto. Zawsze jednak należy pamiętać o tym, że przy zmianie konta dla firmy trzeba o tym fakcie poinformować wszystkie konieczne instytucje. W tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych i urząd skarbowy. Konieczna jest też zmiana w ustawieniach programów, które drukują faktury dla klientów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *